Tax AlertyTax Alert nr 68/2021

02/09/2021

31 sierpnia 2021 r. Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie o sygn. akt I FSK 230/18 orzekł, że podstawą opodatkowania VAT od świadczeń dla pracowników dofinansowanych przez pracodawcę jest ich wartość rynkowa.

Sprawa dotyczyła pracodawcy będącego podatnikiem VAT, na którego układ zbiorowy pracy oraz przepisy powszechnie obowiązującego prawa nakładają obowiązki w zakresie zapewnienia pracownikom określonych świadczeń, m.in. pakietów medycznych, przewozu pracowniczego, posiłków, mundurów górniczych. Pracownicy ponoszą jedynie część kosztów otrzymywanych świadczeń – pozostałą część pokrywa pracodawca.

Pracodawca wystąpił z wnioskiem o interpretację indywidualną, aby potwierdzić swoje stanowisko, zgodnie z którym podstawą opodatkowania VAT wymienionych świadczeń powinna być kwota odpłatności ponoszonej przez pracowników. Ze stanowiskiem tym nie zgodził się Dyrektor KIS ani sądy administracyjne.

NSA w ustnym uzasadnieniu wyroku wskazał, że w opisanym przypadku organ prawidłowo zastosował art. 32 ust. 1 ustawy o VAT, ustalając jako podstawę opodatkowania wartość rynkową świadczeń udostępnianych pracownikom. Sąd powołał się przy tym na art. 32 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym, jeżeli pomiędzy nabywcą a dokonującym dostawy towarów lub usługodawcą istnieją powiązania wynikające m.in. ze stosunku pracy, organ podatkowy określa podstawę opodatkowania zgodnie z wartością rynkową, jeżeli okaże się, że powiązania te miały wpływ na ustalenie wynagrodzenia z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług. Zdaniem NSA jest oczywiste, że powiązania pomiędzy spółką a pracownikami wpływały na ceny świadczeń.