W dniu 30 maja 2018 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok (sygn. I FSK 397/16) dotyczący określenia obowiązkowych elementów składowych zbiorczej faktury korygującej.
Sprawa dotyczyła Spółki, która udziela rabatów nabywcom swoich towarów i zamierza dokumentować je za pomocą zbiorczych faktur korygujących wystawianych za dany okres rozliczeniowy w stosunku do wszystkich dostaw. We wniosku o interpretację Spółka wymieniła poszczególne elementy składowe, jakie zamierza zamieszczać w treści faktur korygujących, pośród których nie wymieniła dat wystawienia oraz numerów faktur korygowanych. Spółka pytała o prawo do obniżenia podstawy opodatkowania oraz podatku należnego na podstawie tak wystawionych faktur korygujących. Zdaniem Spółki faktury korygujące będą zawierały w tym przypadku wszystkie elementy konieczne do obniżenia podstawy opodatkowania, jednak takie stanowisko zostało zakwestionowane w interpretacji organu, który stwierdził że zbiorcze faktury korygujące powinny zawierać także daty wystawienia oraz numery faktur korygowanych. Potwierdził to także Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, a sprawa trafiła ostatecznie do NSA.
NSA podtrzymał poprzednie rozstrzygnięcia i stwierdził, że żaden przepis ustawy o VAT nie zwalnia podatnika z obowiązku zamieszczania na zbiorczej fakturze korygującej dat wystawienia oraz numerów faktur korygowanych. Zdaniem Sądu, brak tych elementów może co prawda stanowić błąd mniejszej wagi nie przekreślający możliwości obniżenia podstawy opodatkowania na podstawie takiej faktury u sprzedawcy. Powinno to być ustalone w ramach postępowania wymiarowego na podstawie przedstawionych dowodów.