Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów została opublikowana interpretacja ogólna z dnia 28 września 2015 r. sygn. PT2.8101.1.2015.SJK.20 odnośnie podstawy opodatkowania VAT w imporcie towarów.
Minister Finansów wyjaśnił, że wyliczenie kosztów, jakie powinny być wliczane do podstawy VAT z tytułu importu towarów (koszty prowizji, opakowania, transportu i ubezpieczenia) ma charakter przykładowy. Zatem, podstawę opodatkowania VAT powinny powiększać wszelkie koszty, o ile nie zostały włączone do wartości celnej a są ponoszone do określonego miejsca przeznaczenia towarów (tj. pierwszego miejsca przeznaczenia na terytorium kraju, jak również wynikające z transportu do innego miejsca przeznaczenia znajdującego się na terytorium Unii Europejskiej, jeżeli miejsce to jest znane w momencie dokonania importu). Mogą to być koszty, które związane są bezpośrednio z transportem sprowadzanych towarów, czyli koszty załadunku, przeładunku lub wyładunku. W przypadku kosztów portowych/terminalowych takimi kosztami będą opłaty THC (Terminal Handling Charges).
Ministerstwo wyjaśnia również, w jaki sposób włączać do podstawy opodatkowania koszty niewliczone do wartości celnej, gdy w chwili przywozu towarów znane jest tylko pierwsze miejsce przeznaczenia. Wówczas do podstawy opodatkowania powinny być wliczane tylko te koszty dodatkowe, które ponoszone są do tego miejsca przeznaczenia. Natomiast w sytuacji, gdy znane jest inne miejsce przeznaczenia znajdujące się na terytorium Unii Europejskiej, w podstawie opodatkowania powinny być uwzględnione koszty poniesione również w pierwszym miejscu przeznaczenia.
Interpretacja nie została jeszcze opublikowana w Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów.