W interpretacji z dnia 24 maja 2024 r. (sygn. 0111-KDIB3-3.4012.102.2024.2.AM) Dyrektor KIS uznał wywóz sprzętu IT do innego państwa UE, w celu świadczenia usług, oraz jego późniejszą utylizację za WDT.
Stan faktyczny dotyczył spółki prowadzącej działalność w branży IT. Spółka świadczy usługi m.in. na rzecz podmiotów z siedzibą na terenie UE z wykorzystaniem towarów będących własnością spółki. Towary te, nabyte przez spółkę, mogą być przemieszczone z terytorium RP we własnym zakresie lub bezpośrednio przez dostawców spoza RP do innego kraju UE. Ze względu na zużycie technologiczne, po zakończeniu świadczenia usług, towary służące do ich realizacji, podlegają likwidacji lub utylizacji.
Spółka powzięła wątpliwość czy w związku z przemieszczeniem towarów będzie zobowiązana do rozpoznania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.
Dyrektor KIS wskazał, że główne warunki uznania przemieszczenia towarów w celu czasowego używania to korzystanie z przemieszczonych towarów przez pewien określony czas oraz zamiar powrotnego przemieszczenia towarów na terytorium RP. Tym samym, jeżeli przemieszczone towary mają być wykorzystane do świadczenia usług przez nieokreślony czas lub bez zamiaru powrotnego wywozu towarów na terytorium kraju nie można uznać, że jest to przemieszczenie towarów w celu ich czasowego używania. Zatem w momencie likwidacji lub utylizacji towarów w kraju świadczenia usługi, zgodnie z art. 13 ust. 5 ustawy o VAT, przemieszczenie towarów należy uznać za nietransakcyjne WDT. Towary wykorzystywane do świadczenia usług nie wróciły na terytorium RP, tym samym nie został spełniony podstawowy warunek zamiaru powrotnego przemieszczenia towarów. Z tego powodu podatnik jest zobowiązany do (I) rozpoznania WDT, (II) gromadzenia dokumentacji potrzebnej do rozliczenie tej transakcji według stawki 0% oraz (III) wykazania jej w informacji podsumowującej VAT – UE.
Z pełną treścią interpretacji można zapoznać się pod tym linkiem.
Zapraszamy Państwa do śledzenia naszego profilu na LinkedIn: (https://www.linkedin.com/company/ita-doradztwo-podatkowe-sp-z-o-o), gdzie codziennie omawiamy najnowsze orzecznictwo w sprawach podatkowych oraz publikujemy najważniejsze informacje dotyczące zmian legislacyjnych, jak również istotne komunikaty Ministerstwa Finansów.
W alercie przedstawiliśmy kwestie, które w naszej ocenie mogą mieć dla Państwa znaczenie. Informacje zawarte w alercie mają charakter generalny i nie stanowią porady prawnej. Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji lub działań, jak również w przypadku pytań lub wątpliwości, prosimy o kontakt z naszymi doradcami podatkowymi, tel. +48 22 250 31 00.