Tax AlertyTax Alert nr 65/2016

25/04/2016

W dniu 8 kwietnia 2016 r. Minister Finansów wydał interpretację indywidualną (nr ITPP2/4512-85/16/AK) dotyczącą prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług w związku z prowadzeniem bloga.

Wniosek o interpretację złożył podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą polegającą na tworzeniu stron internetowych, reklamie w Internecie i szeroko rozumianym marketingu internetowym oraz prowadzeniu bloga o tematyce lajfstajlowej. Na blogu poruszana jest taka tematyka jak: kultura i sztuka, moda męska, podróże, kulinaria, alkohol, technologia, dieta i sport, dziecko. W ramach prowadzonego bloga podatnik testuje produkty a następnie w formie reklamy firm współpracujących, zamieszcza ich zdjęcia na stronie.

Wobec powyższego podatnik wystąpił z wnioskiem o interpretację, w którym zapytał czy prowadząc skomercjalizowany blog o powyższej tematyce może odliczać podatek naliczony z tytułu nabycia produktów testowanych lub opisywanych na blogu. Równocześnie podatnik podkreślił, iż bez towarów, które podatnik nabywa, blog nie mógłby istnieć, co w konsekwencji oznaczałoby również brak wpływów z reklam.

Niemniej, w wydanej interpretacji Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy stwierdził, iż w jego opinii w opisywanej sytuacji brak jest wystarczającego związku nabywanych towarów z czynnościami opodatkowanymi. Tym samym podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego.