W dniu 22 lipca 2016 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. O projekcie informowaliśmy w Tax Alercie nr 33/2016. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zmiany w ustawie o CIT:
- Od 1 stycznia 2017 r. obniżoną z 19% do 15% stawkę podatku CIT płacić będą firmy, u których wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego VAT) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartości 1,2 mln euro. Rozwiązanie to będzie również dotyczyć podatników rozpoczynających działalność gospodarczą, po spełnieniu określonych warunków. Preferencyjną stawką podatku nie zostaną natomiast objęte podatkowe grupy kapitałowe.
- Do ustawy o CIT dodano art. 3 ust. 3, który wskazuje – w katalogu otwartym – przykładowe sytuacje, w których dochód nierezydenta uznaje się jednoznacznie za osiągnięty „na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”, dla celów ustalania ograniczonego obowiązku podatkowego.
- Dokonano także zmiany redakcji art. 21 ust. 3 pkt 4 ustawy o CIT, poprzez wprowadzenie tzw. klauzuli beneficial owner, tj. wymogu, aby spółka oraz zakład zagraniczny, otrzymujące należności licencyjne i odsetki, były ich rzeczywistymi właścicielami.
W kolejnym etapie procesu legislacyjnego ustawa zostanie skierowana do Senatu.