W dniu 22 kwietnia 2015 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-357/13 Drukarnia Multipress sp. z o.o. dotyczący opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych określonych działań restrukturyzacyjnych przeprowadzanych przez spółką komandytowo-akcyjną.
Sprawa dotyczyła spółki, która po przekształceniu w spółkę komandytowo-akcyjną (dalej: „S.K.A.”), zamierzała podwyższyć kapitał zakładowy poprzez wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci akcji i udziałów innych spółek. Spółka zwróciła się do Ministra Finansów z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w sprawie skutków wniesienia aportu i podwyższenia kapitału zakładowego S.K.A. na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych. Spółka stanęła na stanowisku, że zgodnie z dyrektywą Rady 2008/7/WE, S.K.A. jako spółka kapitałowa nie może być objęta podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Minister Finansów uznał jednak stanowisko spółki za nieprawidłowe.
Sprawa trafiła do WSA w Krakowie, który zwrócił się do TSUE z pytaniem, czy regulacje dyrektywy 2008/7 dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału należy interpretować w ten sposób, że za spółkę kapitałową należy uznać S.K.A., jeżeli z charakteru prawnego tej spółki wynika, że tylko część jej kapitału i wspólników może spełniać warunki przewidzianej w tej dyrektywie.
TSUE uznał, że każda spółka, która spełnia kryteria określone w art. 2 ust. 1 lit. b) i c) dyrektywy 2008/7 stanowi – niezależnie od jej kwalifikacji w prawie danego państwa członkowskiego – spółkę kapitałową w rozumieniu tej dyrektywy. W konsekwencji, zdaniem Trybunału, w świetle art. 2 ust. 1 lit. b) i c) dyrektywy 2008/7/WE, spółkę komandytowo-akcyjną prawa polskiego należy uznać za spółkę kapitałową w rozumieniu owego przepisu, nawet jeżeli jedynie część jej kapitału i członków może spełnić przesłanki przewidziane w tym przepisie.
Spółki komandytowo-akcyjne, które uiściły podatek od czynności cywilnoprawnych z tytułu podwyższenia kapitału zakładowego, będą mogły ubiegać się o jego zwrot.