Tax AlertyUchwała SN: ZUS dla większościowego wspólnika sp. z o.o.

06/03/2024

W dniu 21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę (sygnatura: III UZP 8/23), w której uznał, że wspólnik dwuosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością posiadający 99 procent udziałów, nie podlega ubezpieczeniom społecznym. Jako podstawę prawną, Są wskazał tutaj na art. 6 ust. 1 pkt 5 w związku z art. 8 ust. 6 pkt 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (jednolity tekst: Dz. U. z 2023 r., poz. 1230).

Oznacza to, że wspólnik większościowy w dwuosobowej spółce z o.o., nie podlega ubezpieczeniom społecznym. Tym samym dwuosobowa spółka z o.o. z większościowym wspólnikiem, dla celów ustalania tytułu do ubezpieczenia społecznego, nie powinna być traktowana jak spółka jednoosobowa.

Pisemne uzasadnienie uchwały SN dotychczas nie zostało opublikowane. Alert przygotowano na podstawie informacji prasowych.

Z sentencją orzeczenia można zapoznać się pod tym linkiem.

Zapraszamy Państwa do śledzenia naszego profilu na LinkedIn: (https://www.linkedin.com/company/ita-doradztwo-podatkowe-sp-z-o-o), gdzie codziennie omawiamy najnowsze orzecznictwo w sprawach podatkowych oraz publikujemy najważniejsze informacje dotyczące zmian legislacyjnych, jak również istotne komunikaty Ministerstwa Finansów.

W alercie przedstawiliśmy kwestie, które w naszej ocenie mogą mieć dla Państwa znaczenie. Informacje zawarte w alercie mają charakter generalny i nie stanowią porady prawnej. Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji lub działań, jak również w przypadku pytań lub wątpliwości, prosimy o kontakt z naszymi doradcami podatkowymi, tel. +48 22 250 31 00.